Haber Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 10:28 Bu haber 2227 kez okundu
 
Ak Parti listelerinden MHP kökenli aday mı?
- Haberi
Ak Parti listelerinden MHP kökenli aday mı?

AK Parti ile MHP arasında gündem oluşturan yerel seçim ittifakı ile ilgili birden fazla formül tartışılıyor. Ankara kulislerinde bir formül olarak 'sınırlı ittifak'a gidilebileceği de ele alınıyor.

AK Parti kurmaylarına göre, iki parti ‘lokal ve sınırlı ittifak’ yapacak. Siyasi kulislerdeki iddialara göre ise yerel ittifak, ‘bir parti adayının diğer parti tarafından desteklenmesi, belediye meclis üyeliği paylaşımı, her iki partinin de aday göstermesine karşın, kazanma olasılığı olan adaya yönelme veya AK Parti listelerinden MHP kökenli bir adayın gösterilmesi’ gibi formüller üzerinden tartışılacak.

Yapılan tartışmaların ardından ise Zonguldak’ın ittifak kapsamına girip girmeyeceği, eğer girerse nasıl bir formül üzerinde uzlaşı sağlanacağı ise daha henüz belli değil. Önceki gün Zonguldak’a gelen Ak Parti yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı Tahir AKYÜREK ise ittifak çerçevesinin Genel Başkanlar düzeyinde gerçekleştirilecek bir görüşmede belirleneceğini belirtti.

 

PARTİ YÖNETİMLERİ KARAR VERECEK

Şartlara göre bunlardan hangisinin tercih edileceğine parti yönetimleri karar verecek. AK Parti yöneticilerinin sık sık dile getirdiği, ‘tüm il ve ilçelerde aday gösterme’ kararlılığı nedeniyle, bir partinin diğeri lehine feragat etmesi ve aday göstermemesi söz konusu olmayacak. İttifakın, hangi partinin güçlü olduğuna bağlı olarak, seçmene bırakılmasını isteyenler de bulunuyor.

 

METİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Yerel seçimlerde ittifak, bir önceki dönem çıkarılan seçim ittifakı yasasında da gündem oluşturmuştu. Hazırlanan taslak metne, yerel seçim ittifakı da konulmuş, ‘yerel seçimlerde bir partinin, bir diğerinin adayını destekleyebileceği’ hükmü konulmuştu. Bu düzenleme son dakikada metinden çıkarıldı. Bu düzenlemeye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşı çıktığı ve parti tabanının motivasyonunun olumsuz etkileneceğini gerekçe gösterdiği ifade edilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, Parti, listelerinden, MHP, kökenli, aday, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı