Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Tansu Yıldırım
Köşe Yazarı
Tansu Yıldırım
 

Haddini bilenlerden misiniz?

HADDİNİ BİLENLERDEN MİSİNİZ? Kafadan bodoslama bir şekilde bir soruyla giriş yapmak istiyorum: “ Sizce bir insan her şeyi bilebilir mi? “ Malumunuz, biz “ Bilmiyorum “ demesini pek sevmiyoruz, bu soruyu ben sizlere pas atıp başka yere geçiş yapmak istiyorum. Bazıları var, mutlaka karşınıza da çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir. Onlar her şeyi bilirler ve özellikle “ Siyaset “ ve “ Spor “ konularında kendileri çok bilgili olduklarını düşünürler. Yalan değil bazı bildikleri şeyler vardır; bunu inkâr edemem, her ne kadar onlar her şeyi bildiklerini zannetseler de: “ Hadlerini bilmemekte “ ısrar etmektedirler. Kendilerini o kadar çok önemli hissederler ki ama icraatta çoğunun yaralı parmağa şey yapmışlığı yoktur. Kusura bakmayın, sakın beni yanlış falan da anlamayın: “ Derdim racon kesmek, atar gider yapmak, laf sokmak vs. “ değil, Ama insan biraz da haddini bilmeli; “ Ben kimim, ne durumdayım, ne kadar konuya hakimim ya da yeterli miyim “ diye kendini sorgulamalıdır. Bazıları bu dediklerimi dikkate almalı diye düşünüyorum. Had bilmek iyidir, candır; inanın gram zarar vermez kimseye. Yemeklerden önce ya da sonra fark etmez had bilmek insan bedenine de iyi gelir. Birden aklıma etiket meselesi geldi, bir de bu arkadaşların bazılarının da etiket sevdası var. Bilmem ne sorumlusu, bilmem ne başkanı, yardımcısı – sekreteri, üyesi… Çok ama çok önemlidir onlar için o etiket; en az nefes almak kadar da mühimdir. Etiketleri düştüğü an ivedi bir şekilde yeni etiket bulmazsalar kendileri çok garip hissederler. Etiketleri olmadıkları zaman fikirlerinin önemsendiği gruba ( onlar var diye iddia ediyorlar ) kendilerini mahcup hissederler. Ekmek kadar, su kadar, oksijen kadar önemlidir onlar için bu etiket, Yapıştırın etiketi onlara, onlar konuşsun, Zaten her şeyi bilirler, En iyi mücadele onlarındır, en bilgili de onlar, en çok memleketi sevdalıları da… Ama istedikleri olmadığı zaman, etiketleri düştüğü zaman başka ( yeni ) bir etiketin verdiği yetkiyle daha önceki konuşmalarının aksine konuşmalar yaparlar. Ve hatta kapısına gidip para istedikleri insana istediği olmayınca, etiketi uçunca hakkım helal değil deyip karalamaya başlarlar. Hiç ama hiç sorgulamazlar, Ben yeterli miyim? Haddimi biliyor muyum? Rabbim haddini bilenlerden olmayı nasip eylesin inşallah. Sevgi ve saygılarımla…
Ekleme Tarihi: 18 Nisan 2021 - Pazar

Haddini bilenlerden misiniz?

HADDİNİ BİLENLERDEN MİSİNİZ?

Kafadan bodoslama bir şekilde bir soruyla giriş yapmak istiyorum:

“ Sizce bir insan her şeyi bilebilir mi? “

Malumunuz, biz “ Bilmiyorum “ demesini pek sevmiyoruz, bu soruyu ben sizlere pas atıp başka yere geçiş yapmak istiyorum.

Bazıları var, mutlaka karşınıza da çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir.

Onlar her şeyi bilirler ve özellikle “ Siyaset “ ve “ Spor “ konularında kendileri çok bilgili olduklarını düşünürler.

Yalan değil bazı bildikleri şeyler vardır; bunu inkâr edemem, her ne kadar onlar her şeyi bildiklerini zannetseler de:

“ Hadlerini bilmemekte “ ısrar etmektedirler.

Kendilerini o kadar çok önemli hissederler ki ama icraatta çoğunun yaralı parmağa şey yapmışlığı yoktur.

Kusura bakmayın, sakın beni yanlış falan da anlamayın:

“ Derdim racon kesmek, atar gider yapmak, laf sokmak vs. “ değil,

Ama insan biraz da haddini bilmeli;

“ Ben kimim, ne durumdayım, ne kadar konuya hakimim ya da yeterli miyim “ diye kendini sorgulamalıdır.

Bazıları bu dediklerimi dikkate almalı diye düşünüyorum.

Had bilmek iyidir, candır; inanın gram zarar vermez kimseye.

Yemeklerden önce ya da sonra fark etmez had bilmek insan bedenine de iyi gelir.

Birden aklıma etiket meselesi geldi, bir de bu arkadaşların bazılarının da etiket sevdası var.

Bilmem ne sorumlusu, bilmem ne başkanı, yardımcısı – sekreteri, üyesi…

Çok ama çok önemlidir onlar için o etiket; en az nefes almak kadar da mühimdir.

Etiketleri düştüğü an ivedi bir şekilde yeni etiket bulmazsalar kendileri çok garip hissederler.

Etiketleri olmadıkları zaman fikirlerinin önemsendiği gruba ( onlar var diye iddia ediyorlar ) kendilerini mahcup hissederler.

Ekmek kadar, su kadar, oksijen kadar önemlidir onlar için bu etiket,

Yapıştırın etiketi onlara, onlar konuşsun,

Zaten her şeyi bilirler,

En iyi mücadele onlarındır, en bilgili de onlar, en çok memleketi sevdalıları da…

Ama istedikleri olmadığı zaman, etiketleri düştüğü zaman başka ( yeni ) bir etiketin verdiği yetkiyle daha önceki konuşmalarının aksine konuşmalar yaparlar.

Ve hatta kapısına gidip para istedikleri insana istediği olmayınca, etiketi uçunca hakkım helal değil deyip karalamaya başlarlar.

Hiç ama hiç sorgulamazlar,

Ben yeterli miyim?

Haddimi biliyor muyum?

Rabbim haddini bilenlerden olmayı nasip eylesin inşallah.

Sevgi ve saygılarımla…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karar67.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.