Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Anasayfa Aykut Karademir Yazı Detayı Bu yazı 400 kez okundu.
Aykut Karademir
Köşe Yazarı
Aykut Karademir
 

İki şiirler Orhan Veli mi olunur?

İKİ ŞİİRLE ORHAN VELİ Mİ OLUNUR Her anımızda mızraklar bize idi, budandık her sözümüzle; yazacaklarımız arasında. Belli ki pazartesiye açılan kapıydı, işçi arabalarının gece gündüz demeden yol alışı. Ama kim bile bilirdi, dünyaya gelişini. Dünya üzerine oturacak birkaç dizeyi… -Bağırdı, -sanki dağın ardından sesi yükseldi: İnsanlar ölmüş, başıboş rüzgâr ortalıkta dolanıyor. Rayların üzerinde yol alan vakitler dinmiyor, yüzümüzde akşam gerginliği, yüzümüze çalınan kara lekelerle sunduğumuz o kocaman boş odalarda gösterişi sevdiğimiz gözlerimizde, kırmızı kırmızı ışıklar –ki şeytan görsün- gök içinde lacivert hırka, biraz biraz yağmur, iki şiirle de Orhan Veli mi olunur, ya Nazım Hikmet? Kalktım, bir gece yarısı gülümsedim; yazdım, yıkadım sözcüklerimi, bir güzel de kuruladım. İnatla da kelimelerimi tembihledim, gitmeleri gereken yerleri bir bir anlattım. Küçük görürlerse sizleri, aldırmayın o dilleri dedim: Biz dünyaya gufran olduk, onların gönülleri demirler ve betonlar arasında kaldı. Aldırmayın, aldırmayın diye yeniledim. Orhan bilir miydi, Veli olacağını hem de ne demişti Orhan Veli: Kimimiz Ahmet Bey, Kimimiz Ahmet Efendi; Ya Ahmet Ağayla Ahmet Beyfendi? (Yaprak,15.3.1949) Kesik baharlarla unutulan ırmaktan; yaşamı canlı, sancılı, kalbi çarptığı halde dona kalmış, soğuğu gittikçe daha bilinen çözülmesi için güneşe serpilmiş, hınzır umutlarımıza gardiyan olmuş, şakırtılarda bizden alkış bekleyen ellerin arasında Ahmetler ile kalmışız. Yine de iki şiirle ne Orhan Veli ne Nazım Hikmet olunur, biz yangından arta kalan küllerimizi bıraktık, o satırlarda. -Çık o gülmez mevsimlerinden, zira ağzımızda olan ekmek günün en kıskanç vakitlerinde kıskanılmadan verildi bizlere. Deniz uzaktadır, şimdi! Bakışından, gülüşünden, Canından, Doğandan, emzirenden  Ne kaldı, senden başka? Bulamıyor kimse kendini kendi aynasında Sanki ben dibek taşlarında gizli kalmışım (Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021)  Sevgili okuyucular, ikinci şiir kitabım, Güneşin Ellerinde Büyüdük sizlerle buluşmaya başlamıştır. Birçok siteden temin edebilirsiniz. Sevgiyle, kalbimle sizlere selam olsun.    
Ekleme Tarihi: 06 Haziran 2021 - Pazar

İki şiirler Orhan Veli mi olunur?

İKİ ŞİİRLE ORHAN VELİ Mİ OLUNUR

Her anımızda mızraklar bize idi, budandık her sözümüzle; yazacaklarımız arasında. Belli ki pazartesiye açılan kapıydı, işçi arabalarının gece gündüz demeden yol alışı. Ama kim bile bilirdi, dünyaya gelişini. Dünya üzerine oturacak birkaç dizeyi…

-Bağırdı, -sanki dağın ardından sesi yükseldi: İnsanlar ölmüş, başıboş rüzgâr ortalıkta dolanıyor. Rayların üzerinde yol alan vakitler dinmiyor, yüzümüzde akşam gerginliği, yüzümüze çalınan kara lekelerle sunduğumuz o kocaman boş odalarda gösterişi sevdiğimiz gözlerimizde, kırmızı kırmızı ışıklar –ki şeytan görsün- gök içinde lacivert hırka, biraz biraz yağmur, iki şiirle de Orhan Veli mi olunur, ya Nazım Hikmet? Kalktım, bir gece yarısı gülümsedim; yazdım, yıkadım sözcüklerimi, bir güzel de kuruladım. İnatla da kelimelerimi tembihledim, gitmeleri gereken yerleri bir bir anlattım. Küçük görürlerse sizleri, aldırmayın o dilleri dedim: Biz dünyaya gufran olduk, onların gönülleri demirler ve betonlar arasında kaldı. Aldırmayın, aldırmayın diye yeniledim. Orhan bilir miydi, Veli olacağını hem de ne demişti Orhan Veli:

Kimimiz Ahmet Bey,

Kimimiz Ahmet Efendi;

Ya Ahmet Ağayla Ahmet Beyfendi? (Yaprak,15.3.1949)

Kesik baharlarla unutulan ırmaktan; yaşamı canlı, sancılı, kalbi çarptığı halde dona kalmış, soğuğu gittikçe daha bilinen çözülmesi için güneşe serpilmiş, hınzır umutlarımıza gardiyan olmuş, şakırtılarda bizden alkış bekleyen ellerin arasında Ahmetler ile kalmışız. Yine de iki şiirle ne Orhan Veli ne Nazım Hikmet olunur, biz yangından arta kalan küllerimizi bıraktık, o satırlarda. -Çık o gülmez mevsimlerinden, zira ağzımızda olan ekmek günün en kıskanç vakitlerinde kıskanılmadan verildi bizlere.

Deniz uzaktadır, şimdi!

Bakışından, gülüşünden,

Canından,

Doğandan, emzirenden

 Ne kaldı, senden başka?

Bulamıyor kimse kendini kendi aynasında

Sanki ben dibek taşlarında gizli kalmışım (Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021)

 Sevgili okuyucular, ikinci şiir kitabım, Güneşin Ellerinde Büyüdük sizlerle buluşmaya başlamıştır. Birçok siteden temin edebilirsiniz. Sevgiyle, kalbimle sizlere selam olsun.

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve karar67.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.