Yazı Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 13:30 Bu yazı 202 kez okundu
 
Sözde vatanseverler
Sevda Tosun
tosun.sevda02@gmail.com
 
 

SÖZDE VATANSEVERLER

Ben ülkem için canımı veririm.

Bir savaş olsa ilk ben koşarım.

Benim büyük dedelerim bile savaşçıymış.

Biz vatansever bir aileyiz. Vs.

Bu gibi söylemlerde bulunan en az bir insanla hepimiz tanışmışızdır. Vatanını sevmek ve onu korumayı canı gönülden istemek elbette güzel bir şey. Üstelik aynı toprakta yaşayan, aynı vatanı paylaşan kimselerin ne olursa olsun bu şuurla hareket etmelerini isteyenlerdenim ben de.

Ama ah benim canım ülkem yine ve yine bir noktayı ıskaladın. Vatanı korumak sadece savaşmakla mı olur? Denizlerimizi, göllerimizi temiz tutmak; ormanlarımızı korumak; hayvanları yaşatıp insana sevgi ve saygıyla yaklaşmak da vatanı korumak değil midir?

Yaşlılarımızı gözetmek, ülkemizin refahı için çalışmak, değerlerine sahip çıkan nesiller olmak da savaşmak değil midir aslında?

Pikniğe gittiğinde çöplerini doğaya bırakma. Doğadaki tüm canlılara saygını koru ama hepsine. Değerlerinin yozlaşmasına izin verme. Onları koru ve de yaşat. Son olarak hep çalış; gerek ülken gerekse kendin için. Aklın senin pusulan olsun, emeklerin enerjin olsun. Böylece durmadan yürüyebilirsin.

Şimdi önüne bir ayna koyuyorum. İyice bak kendine… En savaşçı, en vatansever olan sensin. Çünkü emin ol bu saydıklarımı yapmak zordur hele de vicdan sahibi değilsen…

 

Şunu da sakın unutma:

Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.

 

 
Etiketler: Sözde, vatanseverler,
Yorumlar
Haber Yazılımı