Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 12:17 Bu haber 1928 kez okundu
 
2019 yılını nasıl geçirdiler!
- Haberi
2019 yılını nasıl geçirdiler!

Türk İnşaat sektörü 2019 yılında büyük zorluklar yaşanırken özellikle Zonguldak’ta müteahhitler büyük ekonomik buhranın etkisine girmişti. İnşaatın en canlı olduğu yerlerden olan Kozlu’da hayat adeta dururken yaşananların tam aksine Çaycuma ve Devrek’te ‘gurbetçi’ etkisi ile inşaat sektörü adeta bayram etti.

 

2019 yılında yüksek kredi faiz oranları ve maliyetlerdeki artışa rağmen Devrek merkezli faaliyet gösteren ENNE İnşaat olumsuzluklara rağmen sezonu hedefleri doğrultusunda tamamladı. ENNE İnşaat sahibi genç iş adamı Engin Sunat ‘güvene dayalı’ bir sistem oluşturduklarının altını çizerek müşteri portföyünün bu yönde şekillendiğinin altını çizdi.

 

Döviz kurunda yaşanan artışın gurbetçileri yatırım yapmaya ittiği belirten Sunat gurbetçiler ile gerçekleştirdikleri güven ilişkisinin Avrupa’da kulaktan kulağa yayıldığını bu sebeple 2019 yılında zaman zaman taleplere bile yetişemediklerini dile getirdi. Sunat, lüx daireleri ortalama rakamlardan daha uyguna sattıklarını aslında kaliteli işçiliği uygun fiyatlara verdiklerinin altını çizdi.

2019 YILI ZORLU GEÇTİ

2019 yılı inşaat sektörü için çok zorlu ve çetin geçtiğini söyleyebiliriz. Tüm bu yaşananlara rağmen 2020’den daha umutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Suriye meseleleri, barış harekatları derken ekonomide yaşanan dar boğaz inşaat sektörünü sıkıntıya soktuğunu söyleyebiliriz. 2020’de şartlar daha uygun gidiyor mesela. 2019’da faiz oranları çok yüksek olduğu için müşteriler kredi kullanamıyordu. Genel olarak konuşmak gerekirse geçen sene çok zor bir sezon geçirdik diyebiliriz.

 

GÜVENE DAYALI TİCARET MODELİ

Tabi 2019 ekonomik olarak zor geçerken biz bu satışları nasıl gerçekleştirdik? Bu noktada biz müşterilerimiz ile güven duygusuna bağlı ilişkiler geliştirdik. Haliyle 13 yıllık bir deneyimimiz de var. Şirketimizin konut ve yapı da temeli çok sağlam olduğu için müşterilerimiz krize rağmen yatırım yaptılar. Tabi bir mesele daha var ki aslında en önemlisi. Bir müşteri sizle çalışınca sizden daire alınca diğer yatırım yapmak isteyenlere tavsiyede bulunur. Bizim satışlarımız genelde bu şekilde gerçekleştirildi. Yani daire alan tavsiyede bulundu, bu şekilde diğeri de alıcı oldu. Devrek’te yeni olmama rağmen güzel bir sezonu bu şekilde geçirdik.

 

GÜVEN DUYGUSU ÇOK ÖNEMLİ

Bizim müşteri portföyümüz genelde yerli vatandaşlardan ziyade gurbetçi ağırlıklı. Genelde Avrupa’da yaşayan Devrekli vatandaşlarımız müşteri pastamızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Az önce de bahsettiğim gibi bu noktada güven çok önemli. Gurbetçilerimize sağladığımız güven ilgiyi ENNE İnşaat üzerinde tutuyor. Bu sezonun iyi geçmesinde en önemli etmenlerin başında da EURO ve Dolar’ın yükselmesi. Mesela geçen sene 1 Euro 7 lira olduğunda bir anda patlama yaşadık. Bu noktada hedeflerimize ulaştık.

 

HIRS İNSANI ÖLDÜRÜR

Ben hırsın insanı öldüreceğine inananlardanım. Bende o hırs yok. Ben kaç daire yapabilirim? Atıyorum 25 daire. Gücüm ne kadardır? Mesela biz gücümüzü rantabıl kullanma taraftarıyız. Hırs insanı öldürür. Mesela şuanda bitirmemiz gereken, temelini yeni attığımız 3. İnşaatımız var. Şuanda 2 tane daha arazimiz var. Buralara da yaklaşık 20 dairelik bir projemiz var. 2020 planlarımızda 34 daire ile seneyi tamamlamak var. 2019 ise 20 daire bitirmiştik. Toplam 54 daire ediyor. Şuan biz Devrek’te kısa süre içerisinde 200 kişiyi daire sahibi yaptık.

 

YAZLIK VİLLA PROJESİ DE BAŞLIYOR

Biz çok katlı yapılar veya alışveriş merkezi tarzı yapıları yapmak istemiyorum. Eğer büyük projelerden kasıt buysa bizim böyle bir düşüncemiz yok. Yaptığımız işlerde konfor ve en üst seviyelere taşımak için çaba gösteriyoruz. Biz Zonguldak pazarında yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz. Bizim bulunduğumuz bölgeler ise Çaycuma ve Devrek. Bu bölgelerden dışarı çıkmayı çok düşünmüyoruz açıkçası. Çünkü burada artık bir Pazar yakaladık. Çaycuma ve Devrek dışında bir proje düşünmüyorum. Zonguldak merkezde proje düşünmüyoruz. Ancak uygun şartları yakalarsak neden olmasın? Fakat şöyle bir şey daha var. Bodrum’da yazlık konut inşaat projemiz var. Ruhsatımız onaylanıyor. Oraya da en az dört villa yapmayı planlıyoruz. Bu bölgede de gurbetçilerle çalışacağız. Bu noktada Devrek, Çaycuma gibi ilçelerimizden talep topluyoruz.

 

İŞİN İLMİ NEYSE O!

Ben her verdiğim vaadi yerine getiririm. Fakat projenin dışında tek bir iş yapmam. Mesela bir dairenin içinde 13 tane priz varsa 14’ü asla takmam. Neden? Çünkü elektrik voltajı bunu kaldırmayacaktır. Dairenin durmadan şalterinin atmasına sebep olur. Mühendis ve mimarlarımız ile bu noktada birlikte çalışıyoruz. İşin ilmi neyse onu yapıyoruz. Biz lüxü uygun fiyatlara veriyoruz. Her daireye mesela garaj veriyoruz. Mesela garajlı dairenin fiyatı ortala 450 bin liradır. Fakat biz 350 bin liraya veriyoruz. Kaliteli proje ve işçiliği uygun fiyata veriyoruz. Bu da tercih sebebi oluyor.

 

ENNE İNŞAAT İLETİŞİM:

0 552 275 27 57

0 372 556 63 23

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2019, yılını, nasıl, geçirdiler!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı